Домівка Про проект Зворотний зв'язок Зробити закладку
beta

  
ukrslov.com →  Літературне слововживання →  А Б В Г Ґ Д Е Є Ж З І Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ю Я

Слова на лiтеру А (179)

1 2 > >>
(...)АНДРІЯ
        Кінцева частина складних слів, що вказує на відношення до чоловіка або чоловічої статі: поліандрія, протерандрія.
(...)АНТРОП
        Кінцева частина складних слів, що відповідає поняттю "викопна людина": пітекантроп, синантроп.
А
I         Як назва літери вживається в с. р.: мале а; як назва звука вживається в ч. р.: довгий а, ненаголошений а. II         А – ЖЕ, Ж         А, спол. 1. Вживається для …
А...
        Префікс, уживаний на позначення заперечення, відсутності або недостатності означуваного явища, дії, процесу, властивості тощо: аморальні вчинки, атипова пневмонія.
АБАНДОН
        -у. Відмова власника судна чи вантажу від своїх прав на застраховане майно на користь страхової організації для одержання від неї певної страхової суми.
АБИ-АБИ
        присл. розм. Дуже мало. А має аби-аби з голоду не пропасти (А. Головко).
АБИ-ТО , АБИ ТО
        АБИ-ТО – АБИ ТО         Аби-то, присл. розм. Як-небудь, так собі. На Марину Карповну він не дуже задивлявся і слухав річ про неї теж аби-то (Панас Мирний); Він усе робить аби-то …
АБИДЕ , АБИ ДЕ
        АБИДЕ – АБИ ДЕ         Абиде, присл. Хоч де, в будь-якому місці. Та я абиде захропу (Словник Б.Грінченка); Свої мішки вони складали під лави.., не роздягаючись, сідали абиде, щоб …
АБИКОЛИ , АБИ КОЛИ
        АБИКОЛИ – АБИ КОЛИ         Абиколи, присл. Хоч коли, в будь-який час. На дощ викидають помело і кочерги і викидають не тільки весною, а і абиколи (Словник …
АБИКУДИ , АБИ КУДИ
        АБИКУДИ – АБИ КУДИ         Абикуди, присл. Хоч куди, в будь-яке місце. Не так спроста погодиться абикуди їхати (І.Ле); Корній.. дивиться абикуди, нічого не бачить (Леся …
АБИХТО , АБИ ХТО
        АБИХТО – АБИ ХТО         Абихто, абикого, займ. Будь-хто, кожний. – Слова, фрази!.. – шепотить Хо. – Се абихто зможе (М.Коцюбинський); Кому не звісно, що губернатор так аби з ким …
АБИЧИЙ , АБИ ЧИЙ
        АБИЧИЙ – АБИ ЧИЙ         Абичий, абичийого, займ. Байдуже чий, належний будь-кому. Отак чини, як я чиню, Люби дочку абичию – Хоч попову, хоч дякову, Хоч хорошу мужикову (Т. …
АБИЩО , АБИ ЩО
        АБИЩО – АБИ ЩО         Абищо, абичого, займ. Байдуже що, що-небудь; дрібниця, ніщо. Набери Христі хоч абищо на кофту (А. Головко); Валентин Модестович звик до думки, що Маєвський …
АБИЯК , АБИ ЯК
        АБИЯК – АБИ ЯК         Абияк, присл. Як-небудь, сяк-так, погано; недбало, неуважно. – Я не оженюсь абияк, заплющивши очі. Мені треба такої гарної, щоб була як намальована …
АБИЯКИЙ , АБИ ЯКИЙ
        АБИЯКИЙ – АБИ ЯКИЙ         Абиякий, абиякого, займ. Будь-який, звичайний, перший-ліпший; недоброякісний, поганий. Ви не думайте, що я абиякий чоловік, я чоловік значний на селі …
АБО
I         спол. Вживається на означення того, що предмети або явища періодично чергуються чи змінюються і т. ін.: вчора або позавчора, він або я, пошукай на полиці або в шафі, або пан або …
АБОНЕМЕНТ , АБОНЕНТ
        АБОНЕМЕНТ – АБОНЕНТ         Абонемент, -а. Право користування чимось протягом певного терміну (переважно про місце в театрі, на стадіоні, про право користування телефоном тощо), а …
АБОРИГЕН
        -а. На відміну від слів тубілець, автохтон, уживаних у значенні "корінний житель якоїсь країни або місцевості", стосується також тваринного й рослинного світу. Пох.: аборигенка, …
АБОЩО , АБО ЩО
        АБОЩО – АБО ЩО         Абощо, част. Вживається при переліку предметів, явищ і т. ін. замість останнього з них, який не визначається; чи що. – А тепер пусти мене на своє місце, а …
АБРАЗИВНИЙ , АБРАЗІЙНИЙ
        АБРАЗИВНИЙ – АБРАЗІЙНИЙ         Абразивний. Який стосується абразивів – алмазу, корунду, карборунду тощо; виготовлений з них. Вж. зі сл.: диск, інструмент, шкурка, комбінат, …
АБСОЛЮТ , АБСОЛЮТИЗМ
        АБСОЛЮТ – АБСОЛЮТИЗМ         Абсолют, -у. Вічна, незмінна першооснова світу (Бог, абсолютний дух, абсолютна ідея тощо); щось самодостатнє, незалежне, нічим не обумовлене: …
АБСОЛЮТНИЙ , АБСОЛЮТИСТСЬКИЙ
        АБСОЛЮТНИЙ – АБСОЛЮТИСТСЬКИЙ         Абсолютний. Безвідносний, узятий поза зв’язком; цілковитий, повний. Вж. зі сл.: критерій, нуль, приріст, розмір, вага, вартість, величина, …
АБСОРБЕНТ , АБСОРБЕР
        АБСОРБЕНТ – АБСОРБЕР         Абсорбент, -у. Речовина, здатна абсорбувати.         Абсорбер, -а. Пристрій, в якому здійснюють абсорбцію.         Пор. абсорбувати.
АБСОРБУВАТИ , АДСОРБУВАТИ
        АБСОРБУВАТИ – АДСОРБУВАТИ         Абсорбувати, -ує, недок. і док. Вбирати гази або рідини, а також світло і звук всім об’ємом рідини чи твердого тіла.         Адсорбувати, …
АБСУРД , АБСУРДНІСТЬ
        АБСУРД – АБСУРДНІСТЬ         Абсурд, -у. Безглуздя, нісенітниця: доведений до абсурду, дійти до абсурду.         Абсурдність, -ності, ор. -ністю. Властивість, якість за …
АВІА...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову авіаційний і поняттю "повітряний"; пишеться разом: авіамотор, авіафауна (але авіа- і ракетобудування).
АВІЗО
I         невідм., с. Повідомлення про переказ грошей, надісланий товар тощо. II         невідм., с. Розвідувальне судно військового флоту.
АВАНЗАЛ
        -у. Передній зал; приймальня.
АВАНСЦЕНА
        Передня частина сцени – від завіси до рампи. Село. Посередині кону хата Степана Реви, котра виходить причілком до авансцени (М.Кропивницький); Галя, що мала грати куму, вийшла на …
АВАНТЮРИСТИЧНИЙ , АВАНТЮРИСТСЬКИЙ , АВАНТЮРНИЙ
        АВАНТЮРИСТИЧНИЙ – АВАНТЮРИСТСЬКИЙ – АВАНТЮРНИЙ         Авантюристичний. Який ґрунтується на авантюризмі; властивий авантюристам. Вж. зі сл.: задум, заклик, курс, план, погляд, …
АВАРИ , АВАРЦІ
        АВАРИ – АВАРЦІ         Авари, -ів, мн. (одн. авар, -а). Тюркські племена, які вторглися в VI ст. в придунайські області.         Аварці, -ів, мн. (одн. аварець, -рця). Народ, що …
АВЖЕЖ , А ВЖЕ Ж
        АВЖЕЖ – А ВЖЕ Ж         Авжеж, част. розм. Вживається для ствердження якоїсь думки (переважно у відповідях), а також для вираження заперечення чогось, незгоди з чим-небудь. \[Хома …
АВТАРКІЯ
        -ї, ор. -єю. Економічна політика відособлення якоїсь країни від економіки інших країн з метою максимального обмеження імпорту.
АВТО
        невідм., с. розм. Автомобіль. Авто повільно посувалося людними вулицями (М.Трублаїні).
АВТО...
I         Перша частина складних слів, що відповідає словам автомобільний, автомобіль; пишеться разом: автобудування, автоінспекція. II         Перша частина складних слів, що …
АВТОБІОГРАФІЯ , БІОГРАФІЯ
        АВТОБІОГРАФІЯ – БІОГРАФІЯ         Автобіографія, -ї, ор. -єю. Опис свого життя. Я шукаю завжди у творах поета не автобіографії.., а такого чогось, що не його одного обходило б …
АВТОКЕФАЛІЯ
        -ї, ор. -єю. У православ’ї – церква, не залежна від інших церков у розв’язанні організаційних і культових питань. Пох. автокефальний: автокефальна церква.
АВТОМАТИЧНИЙ , АВТОМАТНИЙ
        АВТОМАТИЧНИЙ – АВТОМАТНИЙ         Автоматичний. Самодіючий; виконуваний без втручання людини; мимовільний: автоматичне гальмо, автоматична лінія, автоматичний рух. Пох.: …
АВТОНОМІЯ , АВТОНОМНІСТЬ
        АВТОНОМІЯ – АВТОНОМНІСТЬ         Автономія, -ї, ор. -єю. 1. Право самостійного здійснення державної влади або управління; самоврядування: федеративна автономія, мати автономію, …
АВТОПОРТРЕТ , ПОРТРЕТ
        АВТОПОРТРЕТ – ПОРТРЕТ         Автопортрет, -а. Портрет художника, скульптора виконаний ним самим. Тепер він \[Т.Шевченко\] увесь час і сили віддавав автопортретам: писав себе і в …
АВТОРИЗОВАНИЙ , АВТОРСЬКИЙ
        АВТОРИЗОВАНИЙ – АВТОРСЬКИЙ         Авторизований. Схвалений автором: авторизований переклад, авторизоване видання, авторизована копія.         Авторський. Прикм. від автор; …
АВТОРИТАРИЗМ
        -у. Антидемократична система політичного правління, що звичайно спирається на диктаторський режим.
АВТОРИТАРНИЙ
        Який утверджується силою влади, диктатури; який прагне зміцнити свій авторитет: авторитарний режим, авторитарні методи керівництва, авторитарний уряд. Пох. авторитарність: …
АВУАРИ
        -ів, мн. Вклади осіб і установ у закордонних банках, а також чеки, векселі, перекази та акредитиви, виписані в іноземній валюті.
АГІТ...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову агітаційний; пишеться разом: агітмасовий, агітплакат.
АГА
I         аги, д. ім. азі, ім., ж. Безхвоста тварина родини жаб. II         виг. Виражає здогад, згоду, подив, а також заперечення, погрозу тощо. Пройшовши трохи ще в тім самім …
АГЛО...
        Перша частина складних слів, що відповідає поняттю "нагромаджений"; пишеться разом: аглопорит, аглофабрика.
АГРО...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову агрономічний; пишеться разом: агробіологія, агроботанічний, агрокультура.
АГУ , АҐУ
        АГУ – АҐУ         Агу, виг. розм. 1. Вживається при відганянні птахів, перегукуванні в лісі, вночі тощо. Гиля! Гиля! Чи то не гуси, то пани, Дивися, в ірій полетіли – Агу! гиля! – …
АДАПТУВАТИ , АДОПТУВАТИ
        АДАПТУВАТИ – АДОПТУВАТИ         Адаптувати, -ую, -уєш, недок. і док. Пристосовувати; полегшувати: адаптувати органи чуття, адаптувати текст для вивчення. Пох.: адаптація, …
АДЕНІН , АДЕНІТ
        АДЕНІН – АДЕНІТ         Аденін, -у. Пуринова основа, яка міститься в усіх живих організмах, у складі нуклеїнових кислот тощо. Пох. аденіновий.         Аденіт, -у. Запалення …
АДЕНДУМ
        -у. Додаток до договору, що змінює або доповнює ті або інші його умови.
АДИГЕ , АДИГЕЙЦІ , АДИГИ
        АДИГЕ – АДИГЕЙЦІ – АДИГИ         Адиге, невідм., ч. і мн. Самоназва адигейців.         Адигейці, -ів, мн. Народ, основне населення Адигеї. Пох.: адигейка, …
АДМІНІСТРАТИВНИЙ , АДМІНІСТРАТОРСЬКИЙ
        АДМІНІСТРАТИВНИЙ – АДМІНІСТРАТОРСЬКИЙ         Адміністративний. 1. Який стосується адміністрації як керівного органу держави, установи, підприємства, організації: адміністративна …
АДРЕСА , АДРЕС
        АДРЕСА – АДРЕС         Адреса, -и. Позначення місця проживання когось, місцезнаходження чогось. У словосп.: на мою (його, вашу) адресу; помилитися адресою, мешкати (проживати) за …
АДРЕСАТ , АДРЕСАНТ
        АДРЕСАТ – АДРЕСАНТ         Адресат, -а. Одержувач листа, телеграми тощо. Поштарка запакувала картину, і він написав адресу та прізвище адресата (Ю.Мушкетик).         Адресант, …
АДРЕСУВАТИ , АДРЕСУВАТИСЯ
        АДРЕСУВАТИ – АДРЕСУВАТИСЯ         Адресувати, -ую, -уєш, недок. і док. 1. (кому, до кого, на що). Посилати (лист, телеграму тощо). Друзям на ближні і дальні кордони Я адресую …
АДСОРБЕНТ , АДСОРБЕР
        АДСОРБЕНТ – АДСОРБЕР         Адсорбент, -у. Речовина, здатна адсорбувати.         Адсорбер, -а. Пристрій, в якому здійснюють адсорбцію. Пор. абсорбувати.
АЕРО...
        Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "авіаційний", "повітряний"; пишеться разом: аеровисотний, аеровізуальний, аерокліматологія, аеротерапія.
АЕРОБІОЗ , АЕРОБІОС
        АЕРОБІОЗ – АЕРОБІОС         Аеробіоз, -у. Життя при наявності вільного кисню, властиве більшості організмів.         Аеробіос, -у. Сукупність наземних організмів, тіло яких …
АЕРОДРОМ , АЕРОПОРТ
        АЕРОДРОМ – АЕРОПОРТ         Аеродром, -у. Комплекс споруд і технічних засобів, призначений для зльоту, посадки, стоянки й обслуговування літаків, вертольотів та планерів: …
АЖІОТАЖ , АЖИТАЦІЯ
        АЖІОТАЖ – АЖИТАЦІЯ         Ажіотаж, -у, ор. -ем. Спекулятивна гарячка на біржах і ринках; штучно викликане збудження, хвилювання. \[Бережний:\] Запишіть. В питанні про вченого …
АЗАРТ , АЗАРТНІСТЬ
        АЗАРТ – АЗАРТНІСТЬ         Азарт, -у. Сильне захоплення, гарячковість; запал: працювати з азартом, охоплений азартом, приводити в азарт, спортивний азарт.         Азартність, …
АЗБО...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову азбестовий; пишеться разом: азбометалевий, азбошифер.
АЗБУКА , АБЕТКА , АЛФАВІТ
        АЗБУКА – АБЕТКА – АЛФАВІТ         Азбука. 1. Сукупність літер якогось письма, розташованих у прийнятому порядку; переносно – основні, найпростіші засади якоїсь науки, справи: …
АЗБУЧНИЙ , АБЕТКОВИЙ , АЛФАВІТНИЙ
        АЗБУЧНИЙ – АБЕТКОВИЙ – АЛФАВІТНИЙ         У словосп.: азбучна (абеткова) істина, азбучне (абеткове) поняття, абетковий (алфавітний) порядок, в абетковому (азбучному, алфавітному) …
АКАДЕМ...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову академічний; пишеться разом: академмістечко, академвідпустка.
АКВІЗИТОР
        -а. Агент транспортних або страхових організацій, в обов’язки якого входить залучення нових вантажів чи нових договорів страхувань.
АКВА...
        Перша частина складних слів, що відповідає поняттю "водний"; пишеться разом: акваплан, акватехніка.
АКОРДОВИЙ , АКОРДНИЙ
        АКОРДОВИЙ – АКОРДНИЙ         Акордовий. Який стосується гармонійного поєднання музичних звуків: акордовий склад, акордовий супровід, акордова музика.         Акордний. 1. Який …
АКСЕЛЕРАТ
        -а. Дитина, підліток, які виділяються прискореним фізичним, фізіологічним і психічним розвитком.
АКТ
        -у. 1. Окремий вияв якоїсь діяльності; дія, подія, вчинок; закінчена частина (дія) театральної вистави. Зав’ялов не вперше грав у виставі, яка йшла сьогодні, але ніколи ще він не …
АКТИВІЗУВАТИ , АКТИВУВАТИ
        АКТИВІЗУВАТИ – АКТИВУВАТИ         Активізувати, -ую, -уєш, недок. і док. Робити діяльнішим, активнішим когось, щось: активізувати дослідження, активізувати зусилля, активізувати …
АКТИВАЦІЯ , АКТИВІЗАЦІЯ
        АКТИВАЦІЯ – АКТИВІЗАЦІЯ         Активація, -ї, ор. -єю. Збудження чогось, посилення діяльності організму: активація вугілля, ферментна активація, рівень активації, активація …
АКТИНО...
        Перша частина складних слів, що означає відношення до променистої енергії, випромінювання; пишеться разом: актинобацильоз, актинометрія.
АКУМУЛЯЦІЯ , АКУМУЛЮВАННЯ , КУМУЛЯЦІЯ
        АКУМУЛЯЦІЯ, АКУМУЛЮВАННЯ – КУМУЛЯЦІЯ         Акумуляція, -ї, ор. -єю, акумулювання. Збирання, нагромадження, зосередження чогось: акумуляція алювію, акумуляція енергії \[вітру\], …
АКЦІОНЕРНИЙ , АКЦІОНЕРСЬКИЙ
        АКЦІОНЕРНИЙ – АКЦІОНЕРСЬКИЙ         Акціонерний. Який стосується акцій, заснований на акціях: акціонерний банк, акціонерна компанія, акціонерне товариство, акціонерна …
АКЦЕНТОЛОГІЧНИЙ , АКЦЕНТУАЦІЙНИЙ
        АКЦЕНТОЛОГІЧНИЙ – АКЦЕНТУАЦІЙНИЙ         Акцентологічний. Який стосується акцентології – розділу мовознавства про наголошування: акцентологічна характеристика, акцентологічне …
АКЦЕПТАНТ
        -а. Особа, яка зобов’язалася сплатити за пред’явленим рахунком.
АКЦЕСІЙНИЙ , АКЦЕСОРНИЙ
        АКЦЕСІЙНИЙ – АКЦЕСОРНИЙ – АКЦЕСОРНИЙ         Акцесійний: акцесійний договір – договір, яким держава приєднується до раніше укладеного договору між іншими …
АКЦИДЕНЦІЯ
        -ї, ор. -єю. Випадкова, минуща, неістотна властивість. Пох. акцидентний: акцидентні роботи.
АКЦИЗ
        -у. Основний вид непрямих податків, здебільшого на предмети широкого вжитку, комунальні й транспортні послуги. Пох. акцизний.
АЛІТЕРАЦІЯ , АЛЬТЕРАЦІЯ
        АЛІТЕРАЦІЯ – АЛЬТЕРАЦІЯ         Алітерація, -ї, ор. -єю. Поетичний прийом, який полягає в доборі слів з повторюваними однаковими приголосними звуками. Вітер в гаї не гуляє – Вночі …
АЛАБАСТР
        -а. Старогрецька посудина для олії.
АЛГОЛ
        -у. Назва кількох алгоритмічних мов і створених на їхній основі мов програмування для числових обчислювальних машин.
АЛЕВРИТ , АЛЕВРОЛІТ
        АЛЕВРИТ – АЛЕВРОЛІТ         Алеврит, -у, мн. -и, -ів. Дрібнозерниста осадова гірська порода (проміжна між глинами та піском). Пох. алевритовий.         Алевроліт, -у, мн. -и, …
АЛЕГРЕТО , АЛЕГРО
        АЛЕГРЕТО – АЛЕГРО         Алегрето. 1. присл. Помірно швидко (про темп виконання музичного твору). 2. ім., невідм., с. Музичний твір або його частина, виконувані в такому …
АЛЕЙКІЯ , АЛЕЙКЕМІЯ
        АЛЕЙКІЯ – АЛЕЙКЕМІЯ         Алейкія, -ї, ор. -єю. Захворювання, що характеризується порушенням функції кровотворення (зменшення кількості лейкоцитів, тромбоцитів, …
АЛКОГОЛІЗМ , АЛКОГОЛІЗ
        АЛКОГОЛІЗМ – АЛКОГОЛІЗ         Алкоголізм, -у. Захворювання, що спричиняється систематичним уживанням алкогольних напоїв.         Алкоголіз, -у. Обмінний розклад речовин при …
АЛМАЗ , ДІАМАНТ , БРИЛЬЯНТ
        АЛМАЗ – ДІАМАНТ, БРИЛЬЯНТ         Алмаз. 1. р. -у. Мінерал, що блиском і твердістю перевищує всі інші мінерали: кристали алмазу, вуглець існує в природі у вигляді алмазу та …
АЛО...
        Перша частина складних слів, що відповідає поняттям "інший", "сторонній", "чужорідний"; пишеться разом: аломорфоз, алопластика.
АЛЬПАКА , АЛЬПАК
        АЛЬПАКА – АЛЬПАК         Альпака, -й, д. ім. -ці. Парнокопитна тварина родини верблюдових з цінним хутром.         Альпак, -у. Легка тканина з шерсті цієї тварини. Пох. …
АЛЬФА-...
        Перша частина складних слів, що означає стан речовини або зв’язок з альфа-частинками; пишеться через дефіс: альфа-залізо, альфа-розпад (але альфаметр).
АЛЮМО...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову алюмінієвий; пишеться разом: алюмокалієвий, алюмосилікат.
АМІЛАЗА , АМІЛОЗА
        АМІЛАЗА – АМІЛОЗА         Амілаза. Фермент, що міститься в організмі тварин і рослин.         Амілоза. Легкорозчинна у воді складова частина крохмалю.
АМІЛАН , АМІЛЕН
        АМІЛАН – АМІЛЕН         Амілан, -у. Синтетичне волокно з поліамідів. Пох. амілановий.         Амілен, -у, мн. -и, -ів. Ненасичені вуглеводні, полімери яких використовують як …
АМІНО...
        Перша частина складних слів, що відповідає слову аміни; пишеться разом: амінокислота, амінофенол.
АМОНІТ , АМОНІЙ
        АМОНІТ – АМОНІЙ         Амоніт 1, -а, мн. -и, -ів. Викопний молюск.         Амоніт 2, -у. Вибухова суміш.         Амоній, -ю, ор. -єм. Сполука атомів азоту й водню, яка …
АМУР
        -а (з малої літери). Назва білого й чорного видів риб родини коропових, які водяться в ріках Китаю й басейні Амуру.
АМФІБОЛ , АМФІБОЛІТ
        АМФІБОЛ – АМФІБОЛІТ         Амфібол, -у. Породотвірний мінерал класу силікатів, що становить кременекисневу сполуку (магнію, заліза, кальцію, іноді алюмінію та …

1 2 > >>

© www.ukrslov.com - 2010